Lotniska.info

Mamy już 386 lotnisk! Zobacz statystyki

Kijów - Boryspil International Airport

Lotnisko Boryspil to największy międzynarodowy port lotniczy na Ukrainie obsługujący miasta Boryspil i Kijów który oddalony jest od lotniska prawie 30 kilometrów.Kod IATA: KBP
Państwo: Ukraina
Kontynent: Europa


 

Dane

 

Boryspil International Airport,

BIA, Borispil 7, Kyiv region,

08307 UKRAINE

Tel: +38044 2817496

Fax: +38044 2817996

www.airport-borispol.kiev.ua

 

Typ: cywilne

Kod IATA: KBP

Kod ICAO: UKBB

Miasto: Kijów,  Ukraina

Współrzędne: 50°20′42″N 30°53′41″E

Wysokość: 130 m n.p.m.

Statystyki ruchu (2008)

Liczba pasażerów: 6 700 000

Liczba operacji: 96 997

Drogi startowe:

Kierunek 18L/36R: beton, 3 897 m

Kierunek 18R/36L: beton, 3 527 m

 

Tabela lotów – odloty Kijów - Boryspil International Airport

Tabela lotów – przyloty Kijów - Boryspil International Airport

 

Zobacz budowę terminalu D na lotnisku Kijów - Boryspil International Airport

 

OPIS

 

Zobacz lądowanie na lotnisku w Kijowie (video)


Lotnisko Boryspil to największe lotnisko obsługujące stolicę Ukrainy tuż po dwuch pozostałych lotniskach zlokalizowanych niedaleko Kijowa a mianowicie Zhulyany Airport i Gostomel Airport. Lotnisko usytuowane jest 6 kilometrów od miasta Boryspil od którego powziął swą nazwę. Port lotniczy w Kijowie obsługuje najwięcej połączeń międzynarodowych na Ukrainie, jest równocześnie członkiem ACI (Airports Council International).

 

 

Zobacz budowę terminalu B na lotnisku Kijów - Boryspil International Airport – terminal ma osiągać roczną przepustowość na poziomie 5 milionów pasażerów. Dokończony ma być tuż przed Euro2012 (video)

 

W 1959 roku decyzją ZSSR utworzono lotnisko które miałoby obsługiwać ruch cywilny koło Boryspilu. W tym też roku lotnisko nazywane wtedy Kiev-Tsentralnyi rozpoczął swój pierwszy regularny rozkład lotów. Pierwsze połączenie realizowane było z Moskwą przez linie lotniczą Aeroflot. Kolejnym połączeniem było połączenie Kijów–Leningrad.

 

W 1993 roku Minister Transportu niepodległej już Ukrainy dokonał reorganizacji na lotnisku, lotnisko przyjęło nazwę Boryspil State International Airport. W tym też okresie doszło do rozwoju lotniska a ruch pasażerski zwiększał się z roku na rok.

 

W 2001 roku doszło do oddania do użytku nowego pasa startowego, w tym też roku ruch pasażerski zwiększył się do 1,5 miliona pasażerów. W tym samym roku na lotnisku zainstalowano system ILS. W 2002 roku lotnisko otrzymało certyfikat ISO 9001. Lotnisko w Kijowie jest jednym z większych lotnisk we wschodniej części Europy. Rok w rok notuje ruch pasażerski przekraczający 6 milionów pasażerów.

 

Lotnisko w Kijowie aktualnie posiada 4 terminale Terminal B, C, F i D. W planach jest wybudowanie terminala E. W ostatnich latach doszło do rozbudowania terminala B który służy w głównej mierze lotom międzynarodowym na lotnisku w Kijowie. Do 2020 roku lotnisko ma być w stanie obsługiwać prawie 18 milionów pasażerów rocznie.

 

W planach jest wybudowanie systemu kolejowego łączącego lotnisko w Kijowie z dworcem kolejowym. Rząd Ukrainy podpisał w tym zakresie umowę z firmą Chińską o wybudowanie kolejki do 2012 roku.

 

DOJAZD

Lotnisko w Kijowie jest bardzo dobrze połączone ze stolicą Ukrainy.

 

Auto

Lotnisko połączone jest z centrum miasta krajową drogą M03. Na lotnisku znajduje się wiele miejsc parkingowych i nie ma problemu z korzystaniem z nich.

 

Autobusy

Z lotniska do dworca kolejowego w Kijowie kursuje autobus komunikacji miejskiej numer 322 Polit. Czas przejazdu wynosi około 30 minut.

 

Taxi

Taksówki dostępne są dla podróżnych tuż przed wyjściem z terminali. Czas przejazdu do centrum Kijowa to 30 minut. Przed realizacją zlecenia dobrze jest umówić się z kierowcą na konkretną stawkę.

 

Wynajem samochodów na lotnisku w Kijowie

Na lotnisku działają takie firmy jak: Avis, Nertz, Europcar.

Czytano: 25723 razy, Pobierz PDF

Inne Lotniska tego państwa: » Odessa
» Kijów - Boryspil International Airport
» Port lotniczy Kijów-Żuliany
» Port lotniczy Lwów - Lviv Danylo Halytskyi International Airport

Opinie o lotnisku (1)

Czy informacje na temat tego lotniska okazały się przydatne, a może byłeś na tym lotnisku lub wiesz coś czym chciałbyś się podzielić z nami? Dziel się swoją wiedzą z innymi podróżującymi!
  • Leciałam miesiąc temu do Colombo przez Kijów. W Kijowie na lotnisku skopiowano mi kartę kredytową Visa. Bank mnie o tym poinformował po 2 tygodniach, ktoś próbował duplikatem mojej Visy dokonać transakcji w Stanach. Z karty korzystałam tylko w Kijowie na lotnisku, stąd pewność - że to stało się właśnie tam. Płaciłam w sklepie (w starej części terminala) i w takiej restauracji bez zaplecza kuchennego, kelnerzy (podobnie jak goście) wchodzą po schodkach z hali odlotów.

Lotniska.info nie identyfikuje się jak i nie utożsamia się ze wszystkimi treściami znajdującymi się w portalu, jednocześnie redakcja portalu zastrzega sobie prawo do usuwania, redagowania, skracania tekstów zabronionych przez prawo, obrażających osoby trzecie, wulgarnych, lub w każdy inny sposób naruszających zasady współżycia społecznego.

Komentarz

*Twoja opinia:
Kod:

Polecane