Lotniska.info

Mamy już 386 lotnisk! Zobacz statystyki

Madryt – Barajas

Port lotniczy w Madrycie Barajas położony jest w północnej części Madrytu, 12 kilometrów od centrum miasta i jest jednym z największych lądowisk w Europie.Kod IATA: MAD
Państwo: Hiszpania
Kontynent: Europa


 

Dane

Typ: cywilne

Rok otwarcia; 1928

Kod IATA: MAD

Kod ICAO: LEMD

Miasto Madryt,  Hiszpania

Współrzędne: 40°29'16″N 3°33'38″W / 40.48778, -3.56056

Wysokość: 610 m n.p.m.

Statystyki ruchu (2010)

Liczba pasażerów: 49 863 504

Cargo: 373 380 t

Liczba operacji: 433 683

Drogi startowe:

Kierunek 15R/33L: Asfalt, 4 100 x 90 m

Kierunek 18L/36R: Asfalt, 3 500 x 60 m

Kierunek 15L/33R: Asfalt, 3 500 x 60 m

Kierunek 18R/36L: Asfalt, 4 540 x 60 m

 

Pasy startowe na lotnisku w Madrycie to jedne z największych pasów startowych na Świecie (zdjęcie)

pas startowy Madryt

 

Tabela lotów – odloty

Tabela lotów – przyloty

Linie lotnicze operujące na lotnisku Madryt Barajas

Loty do Madrytu - ceny lotów z Polski

 

OPIS

Lotnisko rozpoczęło świadczyć swe usługi w 1928 roku, jednak jego inauguracja odbyła się w 1931 roku. Aktualnie port zarządzany jest przez Aeropuertos Españoles y Navegación Aérea (AENA).

Lotnisko Barajas jest głównym portem lotniczym w Hiszpanii i istotnym również dla ruchu lotniczego w Europie. Posiada najwięcej połączeń z Ameryką Łacińską ze starego kontynentu. Często odbywające się loty miedzy Madrytem a Barceloną nazywane są już mostem powietrznym, liczba tych destynacji jest największą liczbą wykonywanych lotów wewnątrz krajowych na Świecie.

W 2008 roku ruch lotniczy na madryckim lotnisku przekroczył  50 milionów pasażerów klasyfikując lotnisko na jedenastym miejscu na świecie i 4 w Europie.

Port lotniczy Barajas posiada 4 terminale: T1, T2, T3, T4. W 2006 roku gdy do użytku oddany został terminal czwarty madryckie lotnisko stało się największym lotniskiem pod względem powierzchni zajmowanej przez wszystkie terminale. Zajmują one bagatella milion metrów kwadratowych.

Terminal 4 gości loty krajowe i międzynarodowe linii lotniczych zrzeszonych w Oneworld, i takich linii jak British Airways, American Airlines, LAN Airlines. W terminalach 1, 2 i 3 operują takie linie jak Air Europa i Spanair jak i SkyTeam i Star Alliance, KLM, Air France, Air Plus Comet, Alitalia, Lufthansa, Aerolíneas Argentinas, itd.

 

Lokalizacja i połączenia na lotnisku

Lotnisko znajduje się w północno wschodniej części dzielnicy Madrytu która zwie się Barajas. Terminal najbardziej ruchliwy czyli terminal 4 położony jest 2 kilometry od terminali 1, 2 i 3 a transport pomiędzy terminalami obsługiwany jest przez darmowe autobusy.

Również linia 8 metra Madryckiego łączy Terminal czwarty z pozostałą częścią lotniska. To sprawia ze lotnisko Barajas wraz z lotniskiem Heathrow sąjedynymi w Europie lotniskami które posiadają metro dojeżdżające  na lotnisko.

Co ciekawe dwa budynki które tworzą Terminal czwarty połączone są bezzałogową kolejką przebiegającą pod ziemią.

 

Zdjęcie z lotu ptaka na lotnisko Barajas

lotnisko madryt

 

Do centrum Madrytu najlepiej dostać się z Terminala 2 (koszt biletu wynosi 2 euro). Na stacje główną można łatwo dostać się z Terminala 1 i 3.

Ostatnio testowana była kolejka bezpośrednia która łączy lotnisko w Madrycie z dworcem głównym w centrum Madrytu.

 

HISTORIA

Lotnisko Barajas zostało zaprojektowane w celu odciążenia lotniska Alcata, lotniska Cuatro Vientos i bazy Getage. Teren wybrany na budowę lotniska to północna część Madrytu, w tamtym okresie bezludna i bez zabudowy, nic więc nie stało na przeszkodzie aby właśnie tam stworzyć największe lotnisko w Hiszpanii. Koło lotniska znajdują się główne drogi przewozowe jak i autostrada A2. Do projektu budowy lotniska zaangażowany został architekt Luis Gutiérrez Soto i inżynier Marqués de los Álamos.  Budowa rozpoczęła się w 1927 roku, a otwarcie lotów krajowych i międzynarodowych następuje 22 kwietnia 1931 roku nawet jeśli regularne loty rozpoczynają się dopiero dwa lata później. W tym też okresie obok lotniska zdudowano malutki terminal z możliwością obsług do 30 000 pasażerów rocznie, również wybudowano parę hangarów i biuro aeroklubu lotniczego.

Pierwsze regularne połączenie wykonywane było przez linie Aéreas Postales Españolas z kierunkiem Barcelona. W latach 30-tych rozpoczynają się loty międzynarodowe.

W latach pięćdziesiątych port lotniczy notował ruch pasażerski na poziomie pół miliona osób rocznie. W tym też okresie wzrasta ilość pasów startowych z trzech do pięciu. Również rozpoczynają się pierwsze bezpośrednie loty do Nowego Jorku a w 1957 lotnisko zostaje sklasyfikowane jako port lotniczy pierwszej klasy. Przewodzące w ruchu powietrznym linie lotnicze zaczynają coraz częściej wybierać lotnisko Madryt Barajas tym też sposobem lotnisko osiąga rocznie ponad million pasażerów. Tak duży skok ruchu pasażerskiego zmusza władze lotniska do jego przebudowy. W latach 70-tych ze względu na boom turystyczny i wdrożenie do ruchu pasażerskiego Boeinga 747 lotnisko w Madrycie osiąga już 4 miliony pasażerów rocznie – rozpoczyna się wtedy konstrukcja terminala międzynarodowego (aktualny T1). W 1974 narodowe linie lotnicze Iberia uruchamiają regularne loty do Barcelony – co ciekawe -  bez konieczności rezerwacji miejsc.

 

Jedna z najwyższych wież kontrolnych Świata znajduje się w Madrycie (wysokość 72 metry)

wieża kontrolna madryt

 

Przygotowania do mistrzostw Świata w piłce nożnej z 1982 roku wymuszają dalszy rozwój lotniska, w szczególności 2 terminali. W latach dziewięćdziesiątych przebudowie poddana jest wieża kontroli lotów (której ostateczna wysokość wynosi 72 metry ) jak i zbudowany zostaje terminal towarowy.  W 1998 do użytku oddany został nowy pas startowy 18R-36L – jeden z największych w Europie – o długości 4 400 m który zastąpił pas startowy 18-36. W 2000 dochodzi do rozpoczęcia budowy nowego terminala T4.

 

Zobacz prezentacje nowoczesnego terminala 4 na lotnisku w Madrycie (video)

 

Wnętrze terminala 4

terminal madryt

 

Pozytywna historia rozwoju lotniska w Madrycie przeplata się również z czarnymi zdarzeniami. Był nim atak terrorystyczny 30 grudnia 2006 roku kiedy to furgon z bombą na pokładzie eksploduje na parking przy terminalu 4, zginęły wtedy 2 osoby. Poważniejsza plama odnotowana została jednak 20 sierpnia 2008 roku kiedy to zapalił się silnik startującego samolotu MD-82, w tragedii tej zginęły 154 osoby.

 

Informacje praktyczne:

Przechowalnia bażagu:

-         Na lotnisku w terminalach 1,2 i 4 znajdują się przechowalnie bagażu, koszt dużego boksu za 24 h wynosi około 4 euro (info: .:+34913 936 805.)

 

DOJAZD

Auto

Do lotniska prowadzi droga N100, niedaleko lotniska w Madrycie znajdują się autostrady M40 i M30.

Metro

Najlepszym sposobem transportu do miasta jest skorzystanie z metra zlokalizowanego w terminale 2. Oznakowanie na lotnisku jest bardzo dobre i nie ma problemów ze znalezieniem metra.

Metro na lotnisku to niespotykane rozwiązanie które sprawdziło się na lotnisku w Madrycie

madryt metro lotnisko

 

Autobus

Między terminalami kursują bezpłatne autobusy. Do centrum miasta zabierze nas m.in linia 200. Czas podróży wynosi około 30 minut.

 

Taxi

Na każdym terminalu w części przylotów rozlokowane są taksówki. Cena przejazdu do miasta to 20-40 euro.

 

Wynajem samochodów

AresMobile - tel:+34 917 477 570 (terminal 1, 2)

Avis - tel:+34902 135 531 (terminal 1, 2, 4)

Europcar - biuro na terminalu tel:+34 902 405 020 (terminal 1, 2, 4)

Hertz - biuro na terminalu - tel:+34 902 402 405 (terminal 1, 2, 4)

National -  tel:+34 902 100 101 (terminal 1, 2, 4)

Czytano: 35632 razy, Pobierz PDF

Inne Lotniska tego państwa: » El Prat – Port Lotniczy Barcelona
» Madryt – Barajas
» Palma de Mallorca - Majorka
» Malaga – Costa del Sol
» Lotnisko Alicante Airport
» Gran Canaria Airport
» Walencja - Valencia Airport
» Barcelona Girona (Costa Brava Airport)
» Bilbao Airport
» Fuerteventura Airport
» Ibiza Airport
» Lanzarote Airport
» Aeropuerto de Reus (Barcelona)
» Lotnisko im. Świętego Pawła - Sewilla
» Lotnisko w Santiago de Compostela – Aeropuerto de Lavacolla
» Aeropuerto Federico García Lorca Granada – Jaén (Lotnisko w Granada – Jaén)
» Port lotniczy Saragossa – Aeropuerto de Zaragoza
» Aeropuerto de Almería (Andaluzja)
» Port lotniczy Jerez – Aeropuerto de Jerez
» Aeropuerto de Asturias – Port lotniczy Asturia
» Lotnisko Santander - Aeropuerto de Parayas
» Aeropuerto de Murcia - San Javier (Murcja)
» Aeropuerto de Valladolid - Aeropuerto de Villanubla
» Aeropuerto de Tenerife Norte - Port lotniczy Los Rodeos (Teneryfa)
» Aeropuerto de Tenerife Sur - Port lotniczy Reina Sofía (Teneryfa)
» Port lotniczy Badajoz (Aeropuerto de Badajoz)
» Port lotniczy Menorka
» Port lotniczy Albacete

Opinie o lotnisku (0)

Czy informacje na temat tego lotniska okazały się przydatne, a może byłeś na tym lotnisku lub wiesz coś czym chciałbyś się podzielić z nami? Dziel się swoją wiedzą z innymi podróżującymi!

Lotniska.info nie identyfikuje się jak i nie utożsamia się ze wszystkimi treściami znajdującymi się w portalu, jednocześnie redakcja portalu zastrzega sobie prawo do usuwania, redagowania, skracania tekstów zabronionych przez prawo, obrażających osoby trzecie, wulgarnych, lub w każdy inny sposób naruszających zasady współżycia społecznego.

Komentarz

*Twoja opinia:
Kod:

Polecane