Lotniska.info

Mamy już 386 lotnisk! Zobacz statystyki

Międzynarodowy Port Lotniczy Wilno

Port lotniczy w Wilnie posiada dwa terminale. Jeden z nich to nowoczesny budynek z 2007. Ciekawostką jest jednak starszy terminal, który jest zabytkiem architektury litewskiej.Kod IATA: VNO
Państwo: Litwa
Kontynent: Europa


 

Międzynarodowy Port Lotniczy Wilno


State Enterprise Vilnius International Airport

Rodūnios kelias 10A LT-02189, Wilno, Litwa

Telefon +370 5 273 9305, +370 5 230 6666
E-mail airport@vno.lt

Strona www

http://www.vilnius-airport.lt/en/


Dane lotniska:

Kod ICAO: EYVI


Współrzędne: 54°38′13″N 025°17′16″E

Elewacja: 646 ft / 197 m

Pasy startowe


02/20

2515 m

 

Linie lotnicze operujące z lotniska Wilno


Połączenia z lotniska Wilno


Tablica lotów – przyloty


Tablica lotów – odloty

 

Loty do Wilna - ceny lotów z Polskia

 

DOJAZD

Lotnisko jest położone niecałe 6 km od Wilna, stolicy Litwy.

Autobusy miejskie

Linia 1 trasa: Lotnisko – centrum miasta - Stotis–Oro uostas

Linia 2 trasa: Lotnisko - przystanek "Lukiškių aikštė" (centrum miasta) - "Šeškinė"

Bilety na przejazdy można kupić w kioskach - 2 Lity lub u kierowcy 2,5 Lita

Rozkład jazdy


Pociąg

Kursuje specjalne połączenie kolejowe z centrum Wilna wprost na lotnisko. Stacja na lotnisku znajduje się poza obszarem terminala i jest połączona bezpiecznym, oświetlonym przejściem dla pieszych z terminalem. Bilet na pociąg kosztuje 2,5 Lita.

Rozkład jazdy


TAXI

Z lotniska odjeżdżają rokładowe taksówki i jest to najszybszy sposób dostania się do centrum. Ich taryfa jest ustalona na 3 Lity. Oprócz tego dostępne są również usługi wielu firm taksówkowych. Postój przed terminalem.

Parking

Na terenie lotniska jest wiele parkingów zarówno krótko jak i długoterminowych. Stawki są naliczane od czasu postoju.

W samej bliskości terminala funkcjonuje parking krótkiego postoju gdzie można zostawić samochód na 15 minut bezpłatnie, później godzina kosztuje 4 Lity.

Więcej informacji:

http://www.adcparking.com/

http://www.unipark.lt/

 

Start z lotniska w Wilnie (video)

 

HISTORIA


W dniu 22 października 2009, Vilnius International Airport obchodził 55 rocznicę istnienia obecnego budynku terminalu. W tym dniu w roku 1954, w tym terminalu został odprawiony pierwszy pasażer.

Pierwszy terminal lotniska w Wilnie został zbudowany na obszarze portu lotniczego w 1932 roku jednak nie przetrwał do dziś. Samoloty latały w tamtym okresie na trasie Warszawa-Wilno-Ryga-Tallin.

Lotnisko było używane jako obiekt wojskowy w czasie II wojny światowej. Wznowiło działalność jako lotnisko cywilne w dniu 17 lipca 1944 roku.

W okresie powojennym, w 1945 r., rozpoczęto budowę nowego budynku lotniska. Obiekt ten istnieje do dziś i jest obecnie wykorzystywany na potrzeby linii lotniczych.

W 1949 roku ruszyła budowa kolejnego. Ten budynek jest używany jako terminal przylotów do teraz. Budowa terminalu lotniskowego została zakończona październiku 1954 roku. W dniu 22 października pierwszy pasażer został odprawiony na lot do Moskwy. W budynku mieści się dzisiaj siedziba władz portu i jednostek usług lotniska.
Od 1993 r. budynek był używany tylko jako terminal przylotów. Budowla ta jest zapisana w rejestrze zabytków architektury Republiki Litewskiej.

W 2005 roku przyszedł czas na modernizację portu i rozpoczęto projektowanie nowego terminala celem obsługi pasażerów poza strefą Schengen. Start prac budowlanych nastąpił w 2006 roku i już w listopadzie 2007 otwarto nowy obiekt i lotnisko zaczęło osiągać ponad jedno milionowe liczby odprawionych pasażerów.

 

STATYSTYKI


Ruch pasażerski

Operacje lotnicze


Źródło: (VNO) Czytano: 15840 razy, Pobierz PDF

Inne Lotniska tego państwa: » Międzynarodowy Port Lotniczy Wilno
» Kowno - Kaunas Airport
» Połąga (Kłajpeda) - Palanga International Airport
» Port Lotniczy Szawle – Šiauliai International Airport

Opinie o lotnisku (0)

Czy informacje na temat tego lotniska okazały się przydatne, a może byłeś na tym lotnisku lub wiesz coś czym chciałbyś się podzielić z nami? Dziel się swoją wiedzą z innymi podróżującymi!

Lotniska.info nie identyfikuje się jak i nie utożsamia się ze wszystkimi treściami znajdującymi się w portalu, jednocześnie redakcja portalu zastrzega sobie prawo do usuwania, redagowania, skracania tekstów zabronionych przez prawo, obrażających osoby trzecie, wulgarnych, lub w każdy inny sposób naruszających zasady współżycia społecznego.

Komentarz

*Twoja opinia:
Kod:

Polecane