Lotniska.info

Mamy już 386 lotnisk! Zobacz statystyki

Moskwa-Wnukowo (Vnukovo airport)

Port lotniczy Wnukowo – Moskwa (Vnukovo) był pierwszym lądowiskiem zaakceptowanym przez ZSSR w 1937 roku. Otwarcie lotniska odbyło się w 1941 roku. Nazwa Wnukowo wywodzi się od pobliskiego miasteczkaKod IATA: VKO
Państwo: Rosja
Kontynent: Azja


 

Dane

 

Typ: cywilne

Kod IATA: VKO

Kod ICAO: UUWW

Miasto Moskwa,  Rosja

Współrzędne: 55°35'46″N 37°16'03″E / 55.59611, 37.2675

Wysokość: 190 m n.p.m.

Statystyki ruchu (2010)

Liczba pasażerów: 9 460 000

Liczba operacji: 149 400

Drogi startowe;

Kierunek 02/20 (nieczynny): Beton, 3 060 x 60 m

Kierunek 06/24: Beton, 3 000 x 60 m

 

Tabela lotów – odloty Moskwa-Wnukowo

Tabela lotów  - przyloty Moskwa-Wnukowo

 

mapa lotniska Moskwa-Wnukowo

 

OPIS

 

Port lotniczy Wnukowo – Moskwa (Vnukovo) był pierwszym lądowiskiem zaakceptowanym przez ZSSR w 1937 roku. Otwarcie lotniska odbyło się w 1941 roku.  Nazwa Wnukowo wywodzi się od pobliskiego miasteczka Wnukowo.

 

Otwary jako port lotniczy ZSSR aktualnie używany jako międzynarodowy port lotniczy położony koło Moskwy. Lotnisko obsługuje loty liniowe, charter i cargo. Lotnisko Wnukowo zalicza się do 5 największych lotnisk w obrębie Moskwy. Położony jest na atrakcyjnym obszarze rozwoju ekonomicznego jak i obszarów najważniejszych z punktu widzenia edukacji i sił zbrojnych Rosjii. Miliony pasażerów corocznie przemieszczają się przez lotnisko w celu dotarcia do Moskwy lub dalszych destynacjii europejskich i nie tylko.

 

Lotnisko posiada dwa pasy startowe. Pierwszy pas mierzy 3000 metrów długości i 60 metrów szerokości. Przepustowość pasa to 60 operacji lotniczych na godzinę. Drugi pas startowy odnowiony w 2009 roku posiada 3060 metrów długości i 60 metrów szerokości.

Lotnisko dysponuje możliwościami utrzymywania takich samolotów jak Airbus A300, Airbus A310, Airbus A320, Airbus A330, Airbus A340, Boeing 737, Boeing 747, Boeing 757, Boeing 767, Boeing 777, McDonnell Douglas, Ilyushin, Yakovlev, Tupolev, Antonov. Położenie lotniska jest najbardziej korzystne dla samolotów przybywających z południa i południowego zachodu. Zyskać wtedy można 10-20 minut w stosunku do pozostałych lotnisk w obrębie Moskwy. Od marca 2011 roku wprowadzono zakaz startów i lądowań w godzinach nocnych takich samolotów jak Tupolev Tu-134, Tupolev Tu-154, Ilyushin Il-86 w celu zmniejszenia chałasu doskwierającego tamtejszym mieszkańcom.

 

Lotnisko we Wnukowie posiada dwa terminale, terminal do ruchu krajowego i międzynarodowego. Na lotnisku pracuje 4000 osób. Lądowisko jest w stanie obsłużyć 3000 pasażerów na godzinę. Lotnisko klasyfikowane jest jako 4 port lotniczy w Rosji z 65 tysiącami lotów rocznie i 100 liniami lotniczymi operującymi na lotnisku. Lotnisko posiada również Terminal VIP ze względu na wykorzystywanie portu przez najważniejsze osoby w Rosjii.

 

Lotnisko Moskwa – Wnukowo został otwarty 2 lipca 1941 roku. Podczas drugiej wojny światowej wykorzystywany był do celów militarnych, tóż po zakończeniu działań zbrojnych przekształcono go do celów ruchu pasażerskiego. 15 września 1956 roku doszło do pierwszego połączenia pomiędzy Irkutsk a Moskwa Wnukowo zrealizowany przez Tupolev Tu-104. W 1980 roku port lotniczy został rozbudowany ze względu na Olimpiadę odbywające się w Moskwie. W 1993 roku lotnisko przekształciło się w Państwową spółkę akcyjną. 27 października 2009 roku doszło do otwarcia drugiego pasu startowego.

 

W okresie między styczniem a czerwcem 2011 roku ruch pasażerski na lotnisku wyniósł 3,5 miliona pasażerów. Gwałtowny spadek ruchu pasażerskiego (który rocznie wynosi prawie 10 milionów pasażerów) spowodowany był przebudową pasa startowego jak I bankructwem dominującej linii lotniczej Atlant-Soyuz Airlines jak równienież niepwną sytuacją w Egipcie i Tunezji która spowodowała anulowanie wielu połączeń charterowych.

 

Aktualnie lotnisko posiada terminal VKO-B i Terminal VKO-A który został dokończony w 2008 roku. Lotnisko jest w stanie obsłużyć ruch na poziomie 22 milionów pasażerów rocznie. Terminal VKO-1 został zburzony natomiast terminal VKO-2 zostanie zburzony w momencie całkowitego dokonczenia terminalu VKO-B. Lotnisko posiada plan rozowjowy do 2014 roku który przewiduje wydłużenie pasa startowego do 3 800 metrów. Przewiduje się wrozst połączeń przede wszystkim z Europą jak i Ameryką. W planach jest również wybudowanie nowego terminal cargo jak i miejsc postojowych dla samolotów wielkości Boeing 747.

 

Kontrola na lotnisku Moskwa Wnukowo – w roli głównej Dmitrij Anatoljewicz Miedwiediew (video)

 

DOJAZD

Pociąg

Międzynarodowy port lotniczy Wnukowo znajduje się 23 km od centrum Moskwy. Z lotniska do centrum miasta można dojechać pociągiem który kursuje co godzinę. Usługa dostępna jest od 2005 roku we współpracy z koleją Rosyjską. Czas przejazdu wynosi około 35 minut. W okresie letnim zwiększana jest częstotliwość kursów.

 

Autobus

Port lotniczy Wnukowo połączony jest autobusami miejskimi z głównymi stacjami metra m.in stacją Jugo-Zapadnaja.

 

Auto

Lotnisko połączone jest z centrum miasta między innymi autostradą Moskwa-Kijów i Moskwa – Mińsk.

 

Taxi

Lotnisko obsługiwane jest przez wiele taksówek. Czas dojazdu do centrum miasta wynosi 20 minut.

Czytano: 15893 razy, Pobierz PDF

Inne Lotniska tego państwa: » Sankt Petersburg, Pulkovo
» Moskwa Domodedovo
» Moskwa Szeremietiewo - Sheremetyevo Airport
» Moskwa-Wnukowo (Vnukovo airport)
» Port lotniczy Soczi-Adler
» Port lotniczy Kazań - Kazan International Airport
» Port lotniczy Jekaterybnurg – Koltsovo Airport
» Port lotniczy Nowosybirsk-Tołmaczowo - Tolmachevo Airport
» Port lotniczy Krasnodar – Krasnodar International Airport – Pashkovsky Airport
» Port lotniczy Ufa – Ufa International Airport
» Port lotniczy Rostów nad Donem – Rostov-on-Don Airport
» Port lotniczy Samara – Kurumoch International Airport
» Port lotniczy Chabarowsk – Khabarovsk Novy Airport
» Port lotniczy Krasnojarsk - Yemelyanovo International Airport
» Port lotniczy Władywostok - Vladivostok International Airport
» Port lotniczy Irkuck – Irkutsk Airport
» Port lotniczy Mineralne Wody - Mineralnye Vody Airport
» Port lotniczy Tiumeń - Roschino International Airport
» Port lotniczy Czelabińsk – Chelyabinsk Airport
» Port lotniczy Kaliningrad-Chrabrowo – Khrabrovo Airport
» Port lotniczy Surgut - Surgut International Airport
» Port lotniczy Perm-Sawino Wielkie i Baza lotnicza Sawino Wielkie – Bolshoye Savino Airport
» Port lotniczy Omsk – Tsentralny Airport
» Port lotniczy Niżny Nowogród – Nizhny Novgorod International Airport
» Port lotniczy Jużnosachalińsk – Yuzhno-Sakhalinsk Airport

Opinie o lotnisku (0)

Czy informacje na temat tego lotniska okazały się przydatne, a może byłeś na tym lotnisku lub wiesz coś czym chciałbyś się podzielić z nami? Dziel się swoją wiedzą z innymi podróżującymi!

Lotniska.info nie identyfikuje się jak i nie utożsamia się ze wszystkimi treściami znajdującymi się w portalu, jednocześnie redakcja portalu zastrzega sobie prawo do usuwania, redagowania, skracania tekstów zabronionych przez prawo, obrażających osoby trzecie, wulgarnych, lub w każdy inny sposób naruszających zasady współżycia społecznego.

Komentarz

*Twoja opinia:
Kod:

Polecane