Lotniska.info

Mamy już 386 lotnisk! Zobacz statystyki

Oslo Gardermoen

Gardermoen to główny port lotniczy obsługujący Oslo. Jednocześnie jest najruchliwszym lotniskiem w Norwegii odprawiając co roku prawie 20 mln pasażerów.Kod IATA: OSL
Państwo: Norwegia
Kontynent: Europa


 

Oslo Gardermoen

 

Oslo Lufthavn AS
P.O. Box 100, 2061 Gardermoen
Edvard Munchs veg, Gardermoen

Norwegia


Tel: +47 64 81 20 00, +47 06400 / +47 915 06400
Fax: +47 64 81 20 01 
email:

firmapost@osl.no

passasjerservice@osl.no

Strona:

http://www.osl.no

 

Dane lotniska:

Kod ICAO: ENGM


Współrzędne: 60°12′10″N 011°05′02″E

Elewacja: 681 ft / 208 m

Pasy startowe


01L/19R

3600 m

01R/19L

2950 m

 

Linie lotnicze operujące z lotniska

 

Tablica lotów - przyloty

 

Tablica lotów - odloty

 

DOJAZD

 

Parking

To wielkie lotnisko zapewnia podróżnym sześć stref parkingowych oznaczonych P1 do P6 oraz dwa garaże P10 i P11. Z parkingów P1, P10 i P11 można dojść piechotą do terminali natomiast z pozostałych dowiezie nas bezpłatny shuttle bus.  Więcej informacji  można znaleźć TUTAJ.

 

Autobusem

Komunikację z lotniskiem z wielu miejsc zapewniają następujące linie autobusowe. Klikając na ich nazwy możesz trafić na strony z rozkładami.

Ruter

SAS Flybussen

Flybussekspressen

Nettbuss

Askeladden Reiser

TIMEkspressen

 

 

Pociągiem

Przez lotnisko w Oslo przejeżdżają dwie linie kolejowe:

Pierwsza to Ekspres Lotniskowy Flytoget kursujący na trasie Drammen, Asker, Sandvika, Lysaker, Skøyen, Nationaltheatret, Oslo S i Lillestrøm.

Więcej informacji

Druga to Nroweskie Linie Kolejowe NSB i trasa Skien, Oslo, Lillehammer i Trondheim z przystankiem na Oslo Airport

Więcej informacji

 

Taxi

Na terenie portu działa wiele firm taksówkowych i łatwo jest znaleźć ich postoje. Jeśli pasażerowie chcieliby uzyskać więcej  informacji na temat cen i usług tego typu to należy się udać do taksówkowego punktu informacyjnego, który znajduje się w hali przylotów.

 

Prezentacja lotniska w Oslo (video)

 

HISTORIA

Lotnicze początki w miejscowości Gardermoen gdzie obecnie funkjonuje największy port loniczy obsługujący Oslo rozpoczęły się w roku 1912 kiedy to wojsko uruchomiło tam swoją bazę. Po II wojnie światowej lotnisko wielokrotnie było miejscem z którego odbywały się cywilne loty komunikacyjne ale aż do początku lat 70-tych XX wieku nie funkcjonowały połączenia utrzymywane z roku na rok. Dopiero ograniczenia przepustowości lotnska Fornebau zmusiły linie do sukcesywnego przenoszenia działalności na Gardermoen.  Lata osiemdziesiąte przyniosły znaczny wzrost ruchu lotniczego i władze stanęły w sytuacji kiedy trzeba zdecydować o budowie nowego portu dla Oslo. Wybrano  Gardermoen i w roku 1992 rozpoczęto projekt budowy terminala oraz infrastruktury. Prace budowlane ruszyły w 1994 aby 8 października 1998 roku dokonać uroczystego otwarcia portu w  Gardermoen.

Port dawał wtedy możliwości odprawy 17 mln pasażerów rocznie. Poźniejsza rozbudowa do roku 2009 zwiększyła te możliwości do 23 mln obecnie. Lotnisko posiada i realizuje dalsze plany rozwoju poprzez budowę nowego pirsu oraz terminalu nr 2. Docelowo przepustowość w 2017 roku ma sięgnąć 28 mln.

 

STATYSTYKI

 

Źródło: (OSL) Czytano: 17387 razy, Pobierz PDF

Inne Lotniska tego państwa: » Port Lotniczy Stavanger, Sola
» Oslo-Sandefjord Airport
» Oslo Gardermoen
» Port lotniczy Trondheim-Værnes
» Port lotniczy Moss-Rygge
» Port lotniczy Sandefjord-Torp

Opinie o lotnisku (0)

Czy informacje na temat tego lotniska okazały się przydatne, a może byłeś na tym lotnisku lub wiesz coś czym chciałbyś się podzielić z nami? Dziel się swoją wiedzą z innymi podróżującymi!

Lotniska.info nie identyfikuje się jak i nie utożsamia się ze wszystkimi treściami znajdującymi się w portalu, jednocześnie redakcja portalu zastrzega sobie prawo do usuwania, redagowania, skracania tekstów zabronionych przez prawo, obrażających osoby trzecie, wulgarnych, lub w każdy inny sposób naruszających zasady współżycia społecznego.

Komentarz

*Twoja opinia:
Kod:

Polecane