Lotniska.info

Mamy już 386 lotnisk! Zobacz statystyki

Rzeszów - Jasionka

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, to najdalej wysunięte na południowy-wschód lotnisko komunikacyjne Polski. Swój sukces upatruje w obsłudze pasażerów podkarpacia i sąsiednich województw.Kod IATA: RZE
Państwo: Polska
Kontynent: Europa


 

PORT LOTNICZY RZESZÓW - JASIONKA

 

PORT LOTNICZY „RZESZÓW - JASIONKA" Sp. z o.o.
Jasionka 942
36-002 Jasionka

Tel. +48 17 852-00-81
Fax. +48 17 852-07-09

e-mail: rzeszowairport@rzeszowairport.pl

http://www.rzeszowairport.pl

 

Dane lotniska:

 

Kod ICAO: EPRZ;
Częstotliwość: Tower 126.8;
Współrzędne: N50°06'35.9" E22°01'08.6";
Elewacja:
211,3 m n.p.m.
Wymiary pasa: 3200x45 m (beton);
Kierunek lądowania : 091/271;
Kontakt: Wieża +48 178590842;

 

POŁĄCZENIA DO

Birmingham
Bristol
Dublin
East Midlands
Frankfurt
Frankfurt – Hahn
Girona - Barcelona
Londyn - Luton
Londyn - Stansted
Warszawa
Nowy Jork (JFK)
Nowy Jork (Newark)

 

DOJAZD:

 

Samochodem

 

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka leży 10 km na północ od centrum Rzeszowa. Dojechać na lotnisko można dwiema drogami krajowymi nr 9(Rzeszów-Warszawa) oraz nr 19 (Rzeszów i Lublin).

 

Autobusem

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie zapewnia dogodne połączenia autobusowe z/do centrum miasta linią specjalną „L”. Rozkład jazdy dopasowany jest do rozkładu lotów. Przystanek autobusowy znajduje się bezpośrednio przed terminalem pasażerskim, natomiast przystanek w centrum miasta usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP i PKS.

Cena biletu pasażersko - bagażowego : 8 PLN , 3 EUR.

Bilety można zakupić w autobusie przed odjazdem.

UWAGA PASAŻEROWIE

Opóźnienie przylotu samolotu powoduje zmianę czasu odjazdu autobusu w kierunku Rzeszowa. Odjazd autobusu następuje po zakończeniu odprawy pasażerskiej. Po wcześniejszym zgłoszeniu możliwe jest zatrzymanie pojazdu na wybranym przystanku.
Aktualny rozkład jazdy oraz cennik sprawdź na stronie www.mpk.rzeszow.pl

 

TAXI

Na terenie lotniska działa Stowarzyszenie Taksówkarzy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka i jest to oficjalny partner Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka

Taksówkę można zamówić pod numerem telefonu: +48 697 996 077

Całodobowy postój taksówek znajduje się przed terminalem odlotów i przylotów. Średnia cena dojazdu do centrum Rzeszowa wynosi ok. 50 zł. Istnieje możliwość płatności kartami kredytowymi.

 

Prezentacja lotniska Rzeszów Jasionka (video)

 

HISTORIA:

 

Lotnisko w Jasionce powstało podczas II wojny światowej kiedy dla celów wojskowych w 1940 roku wybudowany został pas startowy o długości 1200 m.

W roku 1944 lotnisko zostało przejęte przez Rosjan w stanie zupełnego zniszczenia, którego dokonali sami Niemcy wycofując się z tych terenów. Odbudowa z przeznaczeniem na lotnisko komunikacji cywilnej nastąpiła w 1949 pod kierownictwem Wydziału Lotnictwa Cywilnego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.

Kolejnym istotnym etapem w dziejach rzeszowskiego lotniska był rok 1959 i przejęcie zarządzania lotniskiem od Państwowych Linii Lotniczych „LOT" przez Zarząd Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych. Od tego właśnie momentu lotnisko było stale modernizowane - wybudowano nowy dworzec lotniczy, płytę przeddworcową, drogi kołowania, drogę startową oraz wieżę kontroli ruchu.


Od tamtego okresu poprzez całe lata 70-te utrzymywano wiele połączeń
z Warszawą, Gdańskiem, Poznaniem, Koszalinem, Wrocławiem oraz Szczecinem. Rzeszowskie lotnisko obsługiwało ponad 100 000 pasażerów rocznie. W roku 1974 Jasionka otrzymała rangę lotniska międzynarodowego pełniącego jednocześnie funkcję lotniska zapasowego dla Warszawy.

W 1987 roku powstało Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze", które skupiło wszystkie lotniska komunikacyjne w kraju. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka do końca czerwca 2009 roku znajdował się jego strukturach.

Początek lat 90-tych, a wraz z nim okres załamania gospodarczego, miał również wpływ na branżę lotniczą. Pomimo wybudowania nowej hali przylotowo-odlotowej, Polskie Linie Lotnicze "LOT" zawiesiły regularną komunikację Rzeszowa z Warszawą. Sytuacja lotniska znacznie się pogorszyła.

Widoczne zmiany oraz stopniowy rozwój dynamiki ruchu lotniczego, zaczęły następować dopiero pod koniec lat 90-tych. Początkowo zostały uruchomione połączenia charterowe cargo i pasażerskie z Azerbejdżanem, następnie z Gruzją, co pozwoliło rzeszowskiemu lotnisku stać się liderem w grupie krajowych portów regionalnych w ilości wyekspediowanego frachtu. W 1996 roku PLL „LOT" wznowiły regularną komunikację z Warszawą.


W ramach rozwoju Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, wykonano wiele dużych inwestycji takich jak: nowe budynki zaplecza administracyjno-technicznego, stacja paliw, a przede wszystkim modernizacja i wydłużenie drogi startowej (3200 m długości i 45 m szerokości operacyjnej), druga płyta postojowa i droga kołowania. W najbliższych latach jest planowana budowa nowego terminala pasażerskiego o szczytowej przepustowości w trzecim docelowym etapie do ok. 1440 pas/godz oraz rozbudowa płyty postojowej.

 

STATYSTYKI:

 

Ruch pasażerski w PL Rzeszów

Rok 2007 2008 2009 2010 2011
Liczba 279996 323838 383184 454203 50109

 

stat_2010

Źródło: (RZE) Czytano: 12376 razy, Pobierz PDF

Inne Lotniska tego państwa: » Kraków Balice
» Katowice - Pyrzowice
» Bydgoszcz - Szwederowo
» Warszawa - Okęcie
» Wrocław - Strachowice
» Gdańsk - Rębiechowo
» Poznań - Ławica
» Zielona Góra - Babimost
» Łódź - Lublinek
» Szczecin-Goleniów
» Rzeszów - Jasionka
» Port lotniczy Modlin – Warszawa
» Port lotniczy Lublin

Opinie o lotnisku (0)

Czy informacje na temat tego lotniska okazały się przydatne, a może byłeś na tym lotnisku lub wiesz coś czym chciałbyś się podzielić z nami? Dziel się swoją wiedzą z innymi podróżującymi!

Lotniska.info nie identyfikuje się jak i nie utożsamia się ze wszystkimi treściami znajdującymi się w portalu, jednocześnie redakcja portalu zastrzega sobie prawo do usuwania, redagowania, skracania tekstów zabronionych przez prawo, obrażających osoby trzecie, wulgarnych, lub w każdy inny sposób naruszających zasady współżycia społecznego.

Komentarz

*Twoja opinia:
Kod:

Polecane