Lotniska.info

Mamy już 386 lotnisk! Zobacz statystyki

Rzym – Ciampino

Port lotniczy Ciampino jest drugim po Fiumicino portem lotniczym w Rzymie. Lotnisko początkowo militarne z biegiem lat i rozwojem linii lotniczych stało się portem międzynarodowym, obsługującym wieleKod IATA: CIA
Państwo: Włochy
Kontynent: Europa


 

Dane

Typ: cywilno-wojskowe

Kod IATA: CIA

Kod ICAO: LIRA

Miasto: Rzym, Włochy

Współrzędne: 41°47'57.7″N 12°35'41.77″E

Wysokość: 130 m n.p.m.

Kierunek 15/33: Beton, 2 207 x 47 m

 

Linie lotnicze operujące z lotniska Ciampino

 

Tabela lotów - odloty

 

Tabela lotów - przyloty

 

Loty Warszawa Rzym - ceny lotów

 

Rzym Ciampino lądowanie (video)

 

HISTORIA

Niewiele osób wie że port lotniczy Rzym Ciampino w ¾ swego obszaru znajduje się w gminie Ciampino natomiast w ¼ zajmuje obszar już miasta Rzym. W przeszłości nazywany był prawdziwym lotniskiem Rzymu. Lotnisko w Rzymie Ciampino rozpoczęło funkcjonowanie w 1916 roku jako klub lotniczy, następnie jako lotnisko przystosowane do celów militarnych a następnie w latach 30-tych rozpoczęto wykorzystywanie lądowiska do celów cywilnych. Do roku 1961 - bo wtedy też zainaugurowano otwarcie lotniska we Fiumicino -  Ciampino był podstawowym lotniskiem w Rzymie. Mimo konkurencji ze strony lotniska we Fiumicino, Ciampino w latach 1960-1980 zyskuje ruch ze względu na rozbudowywanie się miasta. Rozpoczęcie 21 wieku dla lotniska Ciampino to między innymi wzmożony ruch ze strony tanich linii lotniczych. Aktualnie lotnisko nie narzeka na brak ruchu, sytuacja jest wydaje się odwrotna. Już nie raz okoliczni mieszkańcy narzekali na chałas jaki powoduje ruch lotniczy. Jest to poważny problem Ciampino który w przyszłości zostanie najprawdopodobniej zniwelowany poprzez przeniesienie wszystkich lotów low cost do lotniska w Viterbo.

 

rzym ciampino

 

DOJAZD

Ciampino położone jest bliżej Rzymu niż lotnisko w Fiumicino, dlatego też czas podróży z lotniska do dworca głównego (Roma Termini) wynosi średnio 20 minut.

 

Jak dojechać na Plac św. Piotra - zobacz film!


Pociąg

Aby wybrać to rozwiązanie połączenia szynowego z dworcem głównym w Rzymie należy najpierw dostać się z lotniska do stacji kolejowej w Ciampino. Można to dokonać poprzez firmę transportową schiaffini, która za jedyne 1 euro w ciągu 5 minut przetransportuje nas do stacji kolejowej. Z tamtąd też co 10 minut kursuje linia podmiejska która przetransportuje nas do dworca głównego w Rzymie.

http://www.schiaffini.com/


Autobus

Jak już powyżej zostało wspomniane firma schiaffini wykonuje połączenia autobusowe również pomiędzy portami lotniczymi Ciampino i Fiumicino. Czas podróży wynosi z jednego lotniska na drugie 40 minut, a za bilet zapłacimy w granicach 5 euro. Oprócz firmy schiaffini możemy skorzystać z usług firmy transportowej sitbusshuttle, która kursuje co 30-45 minut.

Pasażerowie którzy skorzystali z takich linii lotniczych jak: Ryanair, Easy-Jet, Hapag Lloyd Express, Wizz Air, Voli regionali, My Air, Blue Air, Central Wings e Flyme, mogą skorzystać z firmy transportowej terravision, która zapewnia transport 40 minut po przylocie samolotu którejś z wymienionych linii lotniczych, lub 3 godziny przed startem którejś z tych linii lotniczych (jeżeli podróż zaczyna się z dworca głównego w stronę potu lotniczego). Koszt biletu wynosi średnio 8 euro.

www.terravision.it

www.sitbusshuttle.com

 

Taxi

Na lotnisku w Ciampino można skorzystać również z Taxi jednak nie jest to rozwiązanie polecane przez nas z powodu wysokich kosztów transportu.

 

Strona internetowa lotniska Roma Ciampino

www.adr.it

Czytano: 28938 razy, Pobierz PDF

Inne Lotniska tego państwa: » Rzym, Fiumicino - Leonardo da Vinci Airport
» Forli - Luigi Ridolfi
» Turyn, Caselle - Sandro Petini
» Cagliari – Elmas Mario Mameli
» Bolonia – Giugliemo Marconi
» Rzym – Ciampino
» Mediolan - Malpesna
» Neapol - Capodichino
» Lamezia Terme
» Reggio di Calabria – Lotnisko dello Stretto
» Katania – Catania Fontanarossa
» Olbia - Costa Smeralda
» Palermo – Falcone Borsellino
» Perugia – Sant’Egidio
» Piza - Galileo Galilei
» Ancona - Falconara Marittima
» Rimini – Federico Fellini
» Parma – Giuseppe Verdi
» Genua – Krzysztof Kolumb
» Bergamo – Orio al Serio
» Florencja – Peretola
» Wenecja - Marco Polo
» Mediolan - Linate
» Aeroporto Trapani – Birgi im. Vicenzo Florio (Sycylia)
» Port lotniczy Brindisi
» Port lotniczy Bari "Karol Wojtyła"
» Port lotniczy Pescara
» Port lotniczy Alghero
» Port lotniczy Triest
» Port lotniczy Cuneo-Levaldigi
» Port lotniczy Lampedusa

Opinie o lotnisku (1)

Czy informacje na temat tego lotniska okazały się przydatne, a może byłeś na tym lotnisku lub wiesz coś czym chciałbyś się podzielić z nami? Dziel się swoją wiedzą z innymi podróżującymi!
  • Byłam na tym lotnisku. Jest tylko jeden terminal i a czekanie na samolot jest dość uciążliwe. W wielkie hali odpraw gdzie znajdują się chyba z 6 wyjść każdy patrzy tylko żeby gdzieś usiąść. Nie jest najgorzej ale mogłoby być lepiej.

Lotniska.info nie identyfikuje się jak i nie utożsamia się ze wszystkimi treściami znajdującymi się w portalu, jednocześnie redakcja portalu zastrzega sobie prawo do usuwania, redagowania, skracania tekstów zabronionych przez prawo, obrażających osoby trzecie, wulgarnych, lub w każdy inny sposób naruszających zasady współżycia społecznego.

Komentarz

*Twoja opinia:
Kod:

Polecane